Historie

Na konci léta roku 2005 se pod pódiem Mělnického vinobraní velmi náhodně sešli Martin Medek, bývalý to bodhranista rozpadnuvší se mělnické formace Rhiannon, a Ondra Vařil, kytarista mělnické kapely Lykke Til. Zprvu nezávazná konverzace nakonec vyústila ve vzájemný příslib společného jamu, přičemž se již dopředu počítalo se zneužitím tvůrčího génia, heligonkáře, kytaristy a leadera Rhiannonu, Vojty Tlustého, který se v tu chvíli pod pódiem zabýval burčákem. To vše se mělo odehrát v notaci typické pro irskou hudbu, která bývala hlavním artiklem Rhiannonu, a o které Ondra do té doby neměl ani páru.

První jam, nebo lépe zkouška, se odehrála zanedlouho a spíše než společné hraní bylo jejím cílem zjistit, zda je Ondra skutečně schopen specifickou irskou muziku hrát. Všichni tři se poté shodli, že společné pokračování cenu má, ale zároveň bylo všem jasné, že to bude dřina. Problémy s nedostatkem prostoru pro zkoušení se vyřešily Vojtovým pokojem na pražských kolejích Jednota. Ještě do konce roku se triu podařilo nahrát v prostorách TenSingu Mělník zkušební demo, které sice nebylo nijak mistrovským kouskem, ale přesto ukázalo, že to klukům dohromady šlape.

S příchodem nového roku bylo zřejmé, že počet tří je pro irskou muziku neudržitelný, a tak se začalo se sháněním dalších spoluhráčů. První úspěch zaznamenal Martin, když se mu na dotaz v internetovém fóru ozvala flétnistka a zpěvačka Anna „Anka“ Šůrová, která působí ještě v několika dalších irských kapelách. Spojením Vojtova génia a Ančiných bohatých zkušeností získala kapela ideální tvůrčí motor, který všem otevřel cestu k novým hudebním možnostem. Zanedlouho poté přivedl Vojta na zkoušku spolužáka ze školy, houslistu Jakuba Svěceného, působícího mimo jiné v orchestru Beatles revivalu The Boom. Vojtovi tak pod jeho pedagogicko-otrokářskou taktovku k Ondrovi přibyl ještě Kuba, který irskou muziku ze svých strun ždímal také poprvé. Jelikož kapela nechtěla hrát pouze instrumentální skladby, bylo zapotřebí přivést ještě zpěvačku. To se na jaře téhož roku podařilo, a tak do kapely jako šestý člen přibyla Eliška. V tomto složení kapela pravidelně zkoušela instrumentální i zpívané písně a těšila se na první příležitost, kdy bude moci předvést svůj um na veřejnosti. Tato příležitost přišla druhého září během Rytířských slavností na úpatí Řípu, kde šestice pod názvem Midgees odehrála hodinový koncert, který měl velmi kladné ohlasy, což muzikanty povzbudilo k ještě intenzivnějšímu zkoušení.

S novým školním rokem došlo na stěhování pražských studentů, a tak se zkušebna přesunula na Vojtovu novou kolej, tentokráte na Větrník, kde jsou ale díky vybavenosti hudebními místnostmi příhodnější podmínky pro zkoušení a Vojtovi spolubydlící tak nestrádají pravidelným přísunem neustále se opakujících reelů. Nový školní rok však přichystal i nepříjemné překvapení. Eliška se totiž nečekaně vzdala svého postu zpěvačky a pro časově náročné studium zpěvu na konzervatoři se s kapelou rozloučila. Opět tak začalo hledání zpěvačky, které ale netrvalo příliš dlouho. Kuba totiž vytáhl eso z rukávu a na zkoušku přivedl Kláru Procházkovou, která s ním zpívá ve sboru. Klára je doma především v jazzovém zpěvu, ale se svým trénovaným hlasem neměla při přechodu na irskou muziku sebemenší problémy. Celou zimu pak šestice zkoušela nové písně i instrumentálky a pro zvýšení rozmanitosti skladeb se ke Kláře ve zpěvu připojili Anka s Ondrou. Během zimy a jara se také horečně vymýšlel nový název kapely, neboť jméno Midgees bylo shledáno jako nevyhovující, a ač se to tak ze začátku nezdálo, nakonec se vymýšlení toho pravého nomen omen stalo velmi tvrdým oříškem. Na začátku jara 2007 se pak po tvrdých frakčních bojích všichni definitivně shodli na názvu Le hAnam, což v irštině znamená „s duší, oduševnělý“. Pod tímto názvem si pak šestice třetího května zahrála svůj první pražský veřejný koncert v medickém klubu Dr. Voják, po kterém do prázdnin následovala ještě tři další vystoupení. Na začátku června se zejména díky Kamilovi Blažkovi podařilo spustit internetové stránky kapely.

Letní prázdniny znamenaly dvouměsíční pauzu ve zkoušení a koncertování, ale hned prvního září kapela po roce opět vystoupila na Rytířských slavnostech pod Řípem, tentokráte však bez houslisty Kuby, který byl toho času v zahraničí. V nejbližší době se Le hAnam chystají nahrát studiové demo a dál, spolu s častějším koncertováním, rozšiřovat svůj repertoár, který se prozatím skládá převážně z irských, skotských a bretaňských lidových písní a instrumentálních skladeb, které kapela hraje ve vlastních úpravách.

webdesign & programming: Kejmil 2007